Candidate Endorsements

Political candidate endorsements provide us with a powerful tool to impact elections. Ultimately, our goal is to elect candidates who will let you run your business without unnecessary, costly government regulations.

The ORA's Board of Directors established the following criteria for making endorsements:

  • the candidate's voting record on issues impacting the restaurant industry;

  • responses to the ORA Candidate Questionnaire;

  • the candidate's relationship with association members;

  • our perception of whether the candidate is approachable and open-minded;

  • the candidate's leadership skills; and

  • his or her electability.

Along with the results of the questionnaire, our PAC Committee reviewed demographic information and political intelligence provided by staff. The Board’s vote is reflected in the list below.

2016 ORA endorsed candidates

Congress

  • District 1- Steve Chabot

  • District 2 Brad Wenstrup

  • District 3 Joyce Beatty

  • District 4 Jim Jordan

  • District 5 Bob Latta

  • District 6 Bill Johnson

  • District 7 Bob Gibbs

  • District 8 Warren Davidson

  • District 10 Mike Turner

  • District 11 Marcia Fudge

  • District 12 Pat Tiberi

  • District 14 Dave Joyce

  • District 15 Steve Stivers

  • District 16 Jim Renacci

U.S. Senate

  • Rob Portman

Ohio House of Representatives

  • David Miller

  • Scott Wiggam

  • Mark Romanchuk

  • Robert Cupp

  • Tim Ginter

  • Marlene Anielski

  • Tom Patton

  • Janine Boyd

  • Bill Patmon

  • John Barnes

  • Martin Sweeney

  • Dave Greenspan

  • Anne Gonzales

  • Mike Duffey

  • David Leland

  • Laura Lanese

  • Jim Hughes

  • Tom Brinkman

  • Jonathan Dever

  • Louis Blessing

  • Bill Seitz

  • Kristina Roegner

  • Marilyn Slaby

  • Fred Strahorn

  • Michael Henne

  • Jim Butler

  • Niraj Antani

  • Jeffery Rezabek

  • Derek Merrin

  • Kirk Schuring

  • Christina Hagan

  • Wes Retherford

  • Margaret Conditt

  • Candice Keller

  • Paul Zeltwanger

  • Nathan Manning

  • John Boccieri

  • John Rogers

  • Scott Lipps

  • John Becker

  • Doug Green

  • Andy Brenner

  • Rick Carfagna

  • Steve Hambley

  • Darrell Kick

  • Scott Ryan

  • Larry Householder

  • Rick Perales

  • Bill Dean

  • Sarah LaTourette

  • Tim Schaffer

  • Ron Hood

  • Kyle Koehler

  • Steve Huffman

  • Rob McColley

  • Craig Riedel

  • Robert Sprague

  • Keith Faber

  • Nino Vitale

  • Dorothy Pelanda

  • Wes Goodman

  • Bill Reineke

  • Steven Arndt

  • Terry Johnson

  • Cliff Rosenberger

  • Gary Scherer

  • Ryan Smith

  • Andy Thompson

  • Brian Hill

  • Al Landis

Ohio Supreme Court

  • Maureen O'Conner

  • Pat Fischer

  • Pat DeWine

Ohio Senate

  • ​Randy Gardner

  • Bill Coley

  • Peggy Lehner

  • Louis Terhar

  • Bob Hackett

  • Matt Huffman

  • Joe Uecker

  • Stephanie Kunze

  • John Eklund

  • Troy Balderson

  • Larry Obhof

  • Matthew Dolan

  • Dave Burke

  • Frank Hoagland

2014 Endorsed Candidates

United States House of Representatives

  • Dist 1-Steve Chabot-Cincinnati

  • Dist 3-Brad Wenstrup-Cincinnati

  • Dist 3-Joyce Beatty-Columbus

  • Dist 4-Jim Jordan-Urbana

  • Dist 5-Bob Latta-Bowling Green

  • Dist 6-Bill Johnson-Poland

  • Dist 7-Bob Gibbs-Lakeville

  • Dist 8-John Boehner-West Chester

  • Dist 10-Mike Turner-Kettering

  • Dist 12-Pat Tiberi-Galena

  • Dist 14-David Joyce-Novelty

  • Dist 15-Steve Stivers-Columbus

  • Dist 16-Jim Rennaci-Wadsworth

Statewide Offices

  • Governor-John Kasich-Westerville

  • Attorney General-Mike DeWine-Cedarville

  • Auditor of State-Dave Yost-Columbus

  • Treasurer of State-Josh Mandel-Beachwood

  • Secretary of State-Jon Husted-Columbus

Supreme Court of Ohio

  • Associate Justice-Judi French-Grandview Heights

  • Associate Justice-Sharon Kennedy-Liberty Township

Ohio Senate

  • Dist 1-Cliff Hite-Findlay

  • Dist 3-Kevin Bacon-Columbus

  • Dist 5-Bill Beagle-Tipp City

  • Dist 7-Shannon Jones-Springboro

  • Dist 13-Gayle Manning-North Ridgeville

  • Dist 17-Bob Peterson-Sabina

  • Dist 19-Kris Jordan-Ostrander

  • Dist 25-Kenny Yuko-Richmond Heights

  • Dist 27-Frank LaRose-Copley

  • Dist 29-Scott Oelslager-North Canton

  • Dist 31-Jay Hottinger-Newark

Ohio House of Representatives

  • Dist 1-Ron Amstutz-Wooster

  • Dist 2-Mark Romanchuk-Mansfield

  • Dist 3-Tim Brown-Bowling Green

  • Dist 4-Bob Cupp-Lima

  • Dist 6-Marleen Anielski-Walton Hills

  • Dist 7-Mike Dovilla-Berea

  • Dist 10-Bill Patmon-Cleveland

  • Dist 12-John Barnes-Cleveland

  • Dist 16-Nan Baker-Westlake

  • Dist 17-Mike Curtin-Columbus

  • Dist 18-Mike Stinziano-Columbus

  • Dist 19-Anne Gonzales-Westerville

  • Dist 20-Heather Bishoff-Blacklick

  • Dist 21-Mike Duffey-Worthington

  • Dist 23-Cheryl Grossman-Grove City

  • Dist 24-Stephanie Kunze-Hilliard

  • Dist 25-Kevin Boyce-Columbus

  • Dist 27-Tom Brinkman-Cincinnati

  • Dist 29-Bill Blessing-Cincinnati

  • Dist 30-Lou Terhar-Cincinnati

  • Dist 36-Tony DeVitis-Uniontown

  • Dist 37-Kristina Roegner-Hudson

  • Dist 38-Marilyn Slaby-Copley

  • Dist 40-Mike Henne-Clayton

  • Dist 41-Jim Butler-Dayton

  • Dist 43-Roland Winburn-Dayton

  • Dist 47-Barbara Sears-Maumee

  • Dist 48-Kirk Schuring-Canton

  • Dist 50-Christina Hagan-Alliance

  • Dist 51-Wes Retherford-Hamilton

  • Dist 52-Margaret Conditt-Liberty Township

  • Dist 53-Tim Derickson-Oxford

  • Dist 57-Terry Boose-Norwalk

  • Dist 59-Ron Gerberry-Canfield

  • Dist 61-Ron Young-Painesville

  • Dist 62-Ron Maag-Lebanon

  • Dist 65-John Becker-Cincinnati

  • Dist 66-Doug Green-Mt. Orab

  • Dist 67-Andrew Brenner-Delaware

  • Dist 68-Margaret Ruhl-Mt. Vernon

  • Dist 70-Dave Hall-Millersburg

  • Dist 71-Scott Ryan-Newark

  • Dist 72-Bill Hayes-Granville

  • Dist 73-Rick Perales-Beavercreek

  • Dist 74-Bob Hackett-London

  • Dist 75-Kathleen Clyde-Kent

  • Dist 77-Tim Schaffer-Lancaster

  • Dist 78-Ron Hood-Ashville

  • Dist 79-Kyle Koehler-Springfield

  • Dist 81-Rob McColley-Napoleon

  • Dist 82-Tony Burkley-Paulding

  • Dist 83-Robert Sprague-Findlay

  • Dist 84-Jim Buchy-Greenville

  • Dist 85-Nino Vitale-Urbana

  • Dist 86-Dorothy Pelanda-Marysville

  • Dist 87-Jeff McClain-Upper Sandusky

  • Dist 90-Terry Johnson-McDermott

  • Dist 91-Cliff Rosenberger-Clarksville

  • Dist 92-Gary Scherer-Circleville

  • Dist 93-Ryan Smith-Gallipolis

  • Dist 95-Andrew Thompson-Marietta

  • Dist 97-Brian Hill-Zanesville

  • Dist 98-Al Landis-Dover